Pokiaľ je výkon robený zbytočne radikálne, môže byť po konizácii mierne vyššie riziko samovoľného potratu a predčasného pôrodu. Najviac tu záleží, akou technikou je nález riešený a hlavne kto ho rieši!!!! Každá konizácia musí byť dobre indikovaná a nesmie byť robená zbytočne. Z dnešného pohľadu veľa nálezov (zvlášť ľahkých prekanceróz) sme schopní iba dlhodobo sledovať.
Najčastejšie ju podstupujú ženy s nálezom alebo podozrením z ťažkých predrakovinových zmien na krčku maternice. Povrchové a veľmi šetrné konizácie sa často tiež vykonávajú pri kontaktnom silne obťažujúcom krvácaní z krčka maternice alebo pri chronických hlienovitých výtokoch. Vždy je potrebné najskôr podrobné vyšetrenie nálezu a stanovenie ďalšieho postupu so špecialistom.
Pokiaľ je maternicové hrdlo dobre umŕtvené, je pre drvivú väčšinu žien výkon nebezbolestný. Pokiaľ niektoré pacientky hovoria o diskomforte, prirovnávajú ho v prevažnej väčšine k tlaku v oblasti čapíka.
Po zákroku je nutné dodržať cca 5-7 dní pokojový režim (zvlášť nedvíhať ťažké veci a nechodiť na dlhé prechádzky). Dohojovanie čapíka potom prebieha minimálne mesiac, kedy môže byť ľahké špinenie alebo aj zvýšený výtok (10-14 dní). Cca 3 týždne by ste nemali mať pohlavný styk, športovú aktivitu (riziko krvácania) a nekúpať sa vo verejných bazénoch (riziko infekcie). Aby hojenie prebiehalo lepšie a aby sa predišlo infekcii, dostanete po výkone recept na Betadine vaginálne tablety. Ten sa zavádza na noc, stačí každý druhý deň, využívať cca 5-7 tabliet. Potom veľmi odporúčame zavádzať vaginálne čapíky Cicatridina s kyselinou hyalurónovou na podporu epitelizácie a hojenia - možno zakúpiť v lekárni bez predpisu (začať užívať cca 14 dní po kónuse každý druhý deň na noc 1 vaginálnu tabletu).
Väčšinou sa za svojim gynekológom dostavíte do 2-3 týždňov (so správou z operácie a výsledkom histologického vyšetrenia). Kontrolné cytologické stery a kontrola kompletného zahojenia čapíka prebieha za 4-6 mesiacov od výkonu. Skorší odber onkologickej cytológie nie je doporučovaný - môže byť falošne skreslený hojením na čapíku po zákroku. Cca 1-2 mesiace po výkone je odporúčaný pohlavný styk s prezervatívom. V prípade nálezu ťažkého prednádorového stavu (CIN II, III) ste ďalej odporúčali sledovanie po pol roku.
Krvácanie po konizácii je väčšinou mierne, trvajúce pár hodín až dní. Dohojovanie čapíka potom prebieha minimálne mesiac, kedy môže byť aj ľahké špinenie alebo aj zvýšený výtok. Cca 3 týždne by ste nemali mať pohlavný styk, športovú aktivitu (riziko krvácania) a nekúpať sa vo verejných bazénoch (riziko infekcie). Ak je krvácanie silnejšie (tj počas 1 hodiny silne presiaknuté 3 a viac vložiek), odporúča sa ihneď vyhľadať lekára (obvodného gynekológa, v akútnom stave pohotovosť v nemocnici).
Pobyt sa veľmi líši, v ktorom zariadení sa vykonáva. Všeobecne v štátnej nemocnici je ráno príjem na oddelenie. Často sú zákroky až po obede, takže sa čaká. Operačná sála, narkóza trvá 15 minút. Potom späť na izbu, keď je všetko bez komplikácií, čaká sa na prepúšťaciu správu a odchádzate okolo 15-18hodiny domu. Sú ale nemocnice, kde Vás jeden deň príjmu, druhý deň je zákrok a tretí Vás prepustia. Na súkromných klinikách Vás väčšinou objednajú na presný čas (tj napríklad na 11 hod), nachystanie trvá pár minút a za 2 hodiny ste prepustená (je potrebné mať odvoz). Väčšinou zo skúseností pacientok je oveľa príjemnejšie menšie pracovisko ako nemocnica, kde nie je taký individuálny prístup.