Sponzorovaný odkaz:

HPV - human papilloma virus

Ľudský papilomavírus (skratka HPV pochádza z anglického označenia human papilloma virus ) patrí medzi vírusy, ktoré napádajú bunky ľudskej pokožky a slizníc. Bolo identifikovaných najmenej 100 typov HPV vírusov. HPV vírusy sa delia podľa rizika vyvolanie prenádorových zmien v postihnutej tkanive:
  • HPV typy s nízkym rizikom vyvolanie prenádorových a nádorových zmien - väčšinou vyvolávajú tvorbu kondylómov (napr. typ 6 a 11)
  • HPV typy s vysokým rizikom vyvolanie prenádorových a nádorových zmien - sú za zodpovedné za přednádorové zmeny na krčku maternice (napr. typ 16 a 18)



Infekcia HPV

HPV infekcie je považovaná za najrozšírenejšie pohlavne prenosnú chorobu. Niektoré štúdie odhadujú, že väčšina sexuálne aktívny dospelej populácie ( 75-80% ) je v priebehu života vystavená jednému alebo viacerým typom HPV vírusov (avšak infekcie často prebehne bezpríznakovo).

Tento vírus vyvoláva vznik genitálnych bradavíc (tzv. kondylómov) u mužov i žien a za přednádorové zmeny na krčku maternice a rakovinu krčka maternice . HPV infekcia ďalej môže byť prítomná v nádoroch vulvy (vonkajších rodidiel) a vagíny , karcinómu konečníka , karcinómu penisu , karcinóm krku (predovšetkým tonzíl) .


Prenos HPV

Tento vírus je prenosný najčastejšie pohlavným stykom , ale sú popisované aj nepohlavné cesty prenosu (napríklad kontaminovaným uterákom alebo bielizňou). Kondóm nemusí chrániť pred jeho prenosom na 100%, ale výrazne redukuje nálož vírusu, ktorá sa dostane do organizmu. Väčšina nakazených nemá žiadne príznaky infekcie . Imunitný systém sa väčšinou dokáže do 12 až 18 mesiacov s nákazou vysporiadať.


Prevencia proti HPV

Prevencia (= predchádzanie) choroby môže byť primárne alebo sekundárne . Primárna prevencia znamená zamedzenie vzniku choroby, sekundárne potom včasný záchyt choroby a jej riešenie.

Primárna prevencia:

Všeobecne dôležitou prevenciou je vyhýbanie sa rizikovým faktorom (fajčenie, stres), zdravý životný štýl a používanie kondómu . V súčasnej dobe je k týmto základným spôsobom prevencie dostupná aj vakcína proti HPV .

Sekundárna prevencia:

Zavedený povinný cytologický skríning (tj vyhľadávanie v populácii) na abnormality v steroch z krčka maternice (tzv. Onkologické cytológie čiže PAP test).



Očkovanie proti rakovine krčka maternice

Najnovšie a najspoľahlivejšou metódou ochrany proti HPV infekcii, predrakovinových zmien a rakovine (nielen maternice krčka ale aj časti typom rakoviny pošvy, vulvy, konečníka, ústnej dutiny) je očkovanie (vakcinácia). Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka celosvetovo druhým najčastejším nádorovým ochorením u dievčat a žien. Každé dve minúty na ňu na celom svete zomrie jedna žena. Toto ochorenie majú na svedomí tzv. Ľudské papilomavírusy čiže HPV vírusy, ktoré sa prenáša pohlavným stykom, ale aj nekoitálními sexuálnymi praktikami. Najspoľahlivejším spôsobom prevencie pred touto chorobou je kombinácia pravidelných gynekologických prehliadok a očkovanie niektorú z dostupných vakcín . Vakcíny ponúkajú ochranu podľa typu a dobe aplikácie (ideálne pred prvým pohlavným stykom) až 85-93% pred výskytom ťažkých predrakovinových zmien. V Českej republike žije s diagnózou rakovina krčka maternice okolo 16 000 žien, 1 000 žien každým rokom ochorie a 400 žien každoročne na túto chorobu zomiera. Ochorenie postihuje aj veľmi mladé ženy.

V súčasnosti sú na trhu tri vakcíny - najnovšie je Gardasil 9 (proti deviatim typom HPV vírusov, niekedy nazývané ako druhá generácia vakcín), ďalej potom štvorvalentná Silgard a bivalentný Cervarix .